Pytania i odpowiedzi
1. Co rozumieć pod warunkiem utworzenia/utrzymanie miejsca pracy zgodnie z LSR?
Utworzenie miejsca pracy – zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, bezpośrednio związane z realizowaną operacją - (etat średnioroczny). Umowa o pracę lub spółdzielcza umowa o pracę może zostać zawarta na czas określony, jednak nie krótszy niż 3 lata. Dopuszczalne jest zatrudnienie polegające na wykonywaniu prac sezonowych, pod warunkiem, że jest to zatrudnienie powtarzalne w okresie co najmniej 3 lat. Jako utworzenie miejsca pracy traktuje się również podjęcie działalności gospodarczej, pod warunkiem prowadzenia rejestru czasu pracy;
utrzymanie miejsca pracy – utrzymanie istniejącego co najmniej przez 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, zagrożonego likwidacją miejsca pracy, które bez pomocy finansowej w ramach Priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie zostałoby utracone.
2. Kiedy spełniony jest warunek utrzymania miejsca(c) pracy
Jako utrzymanie miejsca pracy należy rozumieć dotychczas zatrudnioną osobę, której miejsce pracy było zagrożone i prawdopodobnie byłoby utracone bez pomocy finansowej w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej', zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze”.
3. Czy na etapie składania wniosku o dofinansowanie pozwolenia na budowę nie trzeba załączać w ogóle, jeżeli jeszcze się nim nie dysponuje, a przedłożyć je do wniosku o płatność, czy też pozwolenie jest wymagane, ale nie ma konieczności, aby było prawomocne na etapie składania wniosku o dofinansowanie?
Pozwolenie na budowę musi być przedłożone na etapie składania wniosku o dofinansowanie, a uprawomocnić musi się najpóźniej do momentu złożenia pierwszego wniosku o płatność.
4. Czy wnioskodawca Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na operacje w zakresie "Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej" musi mieć miejsce zamieszkania, siedzibę lub oddział na obszarze objętym LSR?
W obecnej perspektywie tj. w latach 2014-2020 nie uległy zmianie regulacje dotyczące możliwości realizacji operacji przez Wnioskodawców nie zamieszkujących obszaru objętego LSR. Tym samym o możliwości realizacji operacji nie decyduje miejsce zamieszkania Wnioskodawcy, a miejsce planowanej przez Wnioskodawcę operacji. Wobec powyższego Wnioskodawca Priorytetu 4 PO RYBY 2014-2020 nie musi mieć miejsce zamieszkania, siedziby lub oddział na obszarze objętym LSR.