Wilamowice Bestwina Czechowice-Dziedzice Jasienica Jaworze

Z wizytą studyjną u rybaków na Litwie

Wyjazd studyjny, który odbył się w dniach 20-25 maja bieżącego roku pozwolił na zapoznanie się z sytuacją rybaków na Litwie, stopniem wdrażania oś. 4 PO RYBY 2007-2013 oraz problemami z jakimi zmagają się Litwini przy wdrażaniu tego Programu.


Harmonogram przebiegu wizyty
20.05.2013 – wyjazd z Rajska
21.05.2013 – przyjazd na Litwę,
- spotkanie z Zarządem Pasienio žuvys FLAG w Silute
22.05.2013 – spotkanie z Zarządem Tauragė FLAG;
- wizyta w przedsiębiorstwie Lignesa;
- wizyta u lokalnych rybaków w Rusne;
- zwiedzanie muzeum rybackiego w Rusne.
23.05.2013 – wizyta u lokalnych rybaków w Kintai;
- obserwacje zagospodarowania turystycznego obszarów zależnych od rybactwa w miejscowości Minge
24.05.2013 – spotkanie z Zarządem Kretinga FLAG w Palanga;
- wyjazd do Polski.
25.05.2013 – przyjazd do Rajska.

Na terenie Litwy istnieje 10 stowarzyszeń odpowiedników Polskich Grup Rybackich:

  1. Kretinga FLAG
  2. Klaipėda district initiatives" FLAG
  3. Klaipėda city FLAG
  4. Pasienio žuvys FLAG
  5. Tauragė FLAG
  6. Raseiniai district FLAG
  7. Vilkauda FLAG
  8. Zarasai and Visaginas FLAG
  9. Utena FLAG
  10. Ignalina district FLAG


W czasie wizyty studyjnej zwiedzono obszar działania: Tauragė FLAG, Klaipėda city FLAG, Klaipėda district initiatives" FLAG, Kretinga FLAG.  Odbyły się także spotkania z Zarządami Lokalnych Grup  podczas których prezentowano wdrażanie PO RYBY 2007-2013. Całkowity budżet dla wszystkich FLAG na Litwie wyniósł 8925027,00 euro.  W świetle istniejących potrzeb jak podkreślali przedstawiciele Litewskich Grup Rybackich są to kwoty niewystarczające i w przyszłym okresie programowania będą starali się o znacznie większe środki. Poważny problem stanowi także utrzymanie celu operacji szczególnie dla działalności no-profit. Po zrealizowaniu operacji pojawiają się wysokie koszty utrzymania tj. ubezpieczenie wykonanej architektury, bieżące konserwacje, opłaty bieżące. Zarządy FLAG podnosiły także kwestie braku lub znikomego dofinansowania dla działalności rybackiej.

Główne cele strategii Tauragė FLAG
- Rozwój akwakultury w celu świadczenia lokalnych firm przetwórstwa rybnego
- Opracowanie i wdrożenie narzędzi marketingowych w celu zwiększenia krajowej konsumpcji Litwy produktów rybnych (niskie spożycie ryb ok. 15 kg/rocznie na mieszkańca podczas gdy w UE ok. 21 kg/rocznie).
- Zapewnienie odpowiednich zbiorników wodnych zasobów ryb dla połowów rekreacyjnych w obszarze Taurogi
- Opracowanie działań szkoleniowych i edukacyjnych, aby pomóc wprowadzić nowe technologie do lokalnego sektora rybołówstwa.

Spośród przykładowych projektów warto wymienić:
- Rozwój infrastruktury dla wędkarzy w regionie Taurogi (porty dla rybołówstwa rekreacyjnego, parkingi, zjazdy dla motorówek, pojemniki na odpady, stojaki informacyjne itp.).
- Zakup sprzętu do produkcji oleju rybnego i biogazu z odpadów rybnych.
- Program edukacyjny, "biznes Rybacki: od pomysłu do zysku", składający się z działań szkoleniowych w dziedzinach, takich jak dziedzictwo kulturowe, marketingu itp.
- dni rybackie w mieście Taurogi.

Śródlądowa gospodarka rybacka
W czasie wizyty zwiedzono gospodarstwa rybackie w Rusne, Kintai.
Ze względu na zbliżone warunki klimatyczne technologia chowu ryb w stawach na Litwie jest bardzo zbliżona do chowu ryb w Polsce. Na Litwie oprócz linii mieszanych karpia chowany jest także karp linii litewskiej.  Karpie linii litewskich powstały na początku XX wieku w gospodarstwie Bubiai na Litwie. Podstawą były karpie sprowadzone z Czech, Jugosławii oraz miejscowe. Z powodu podległości pod Litewskie Ministerstwo Rolnictwa gospodarstwo Bubiai, jako jedno z nielicznych z terenu byłego ZSRR, uniknęło przeprowadzonej w latach 50-tych przymusowej akcji krzyżowania lokalnych ras i odmian z sazanem amurskim. W latach 60-tych była uważana za najlepszą linię karpia na Litwie. Karpie litewskie sprowadzono do Gołysza w 1995. Pierwsze tarło przeprowadzono w 2000 roku. Linia jest utrzymywana w chowie wsobnym. Karpie należące do tej linii charakteryzują się średnim wygrzbieceniem oraz posiadają ułuszczenie lustrzenia nieregularnego, przy czym większość osobników posiada nieregularny rząd dużych łusek na tylnym odcinku linii nabocznej.

Na wyjeździe pokazana została także ferma pstrągowa. Produkcja pstrąga tęczowego na Litwie jest niemal identyczna jak w Polsce.

Powierzchnia akwakultury na Litwie wynosi ok 10 500 ha, w stawach, chowany jest głównie karp, a ponadto ryby dodatkowe, tj. szczupak, amur, lin, tołpyga, karaś i inne. Promowany jest tzw. ekologiczny chów ryb. Coraz więcej gospodarstw rybackich stara się o certyfikowanie gospodarstwa jako ekologiczne.

Rybołówstwo morskie
Wybrzeże Bałtyku na Litwie stanowi 90 km długości. Połowy odbywają się głównie na Oceanie Atlantyckim i Morzu Bałtyckim. Klaipeda(jedyny port morski) posiada rozwiniętą sieć morskich połowów, ryby przetwórstwa i połowów w Mierzei Kurońskiej. Flota składa się głównie z małych przybrzeżnych kutrów z o długości 12 m. Poławia się głównie dorsza, śledzia bałtyckiego i szprot.
Przez długi czas stacjonowania wojsk rosyjskich na Litwie rybacy nie mieli dostępu do Morza. Dopiero po uznaniu niepodległość Litwy w 1991r. zaczęto formować flotę morską.
Połowy morskie nie zaspokajają potrzeb sektor przetwórstwa, dlatego ryby sprowadza się głównie w stanie surowym z Norwegii, Holandii, Niemiec, Rosji i USA.

W czasie spotkania członkowie Zarządu FLAG podkreślali że główny nacisk na rozwój regionu będzie polegał na rozwoju rekreacji. Jednym z jej elementów będzie wędkarstwo w strefach przybrzeżnych oraz morskich oraz aktywne formy wypoczynku.

Przetwórstwo ryb
Jednym z ważnych punktów programu było zwiedzanie przetwórni ryb. Przedsiębiorstwo Lignesa zajmuje się przetwórstwem ryb morskich i słodkowodnych (pstrąg, karp, szczupak i inne). Posiada stabilną pozycję na rynku i jest znane z wysokiej jakości produktów w całej Europie. Duża część przetworów kierowana jest także na rynek Polski.

W czasie spotkania z Zarządem FLAG Taurage uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli możliwość degustacji potraw rybnych. Na stole znalazł się smażony okoń morski, wędzony pstrąg tęczowy, śledź w oleju i occie, smażony szczupak morski, smażona brotola, makrela wędzona oraz wędzony kalmar.

Wyjazd studyjny na Litwę pozwolił na zapoznanie się z gospodarką rybacką, nawiązanie kontaktów oraz zapoznanie się z problematyką Litewskich Grup Rybackich, umożliwił także nawiązanie kontaktów handlowych z rybakami. Ponadto podczas zwiedzania muzeum rybackiego w Rusne można było zapoznać się z dawnymi narzędziami do połowów ryb oraz historią rybactwa na Litwie.

Galeria zdjęć - zobacz

« powrót

Kontakt

Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina

43-382 Bielsko-Biała
ul. Tadeusza Regera 81

tel.: 33 105 57 35
fax: 33 105 57 35
kom.: 725 449 170

e-mail: biuro@bielskakraina.pl

Aby otrzymywać informację o najważniejszych wydarzeniach wpisz poniżej swoje imię, nazwisko i adres email.