Brzeszcze na Szlaku Karpia już za nami!
Liderem zadania była LGR "Dorzecze Soły i Wieprzówki".
Celem imprezy było:
- Przyczynienie się do rozwoju rynku zbytu i promocji ryb
- Propagowanie rozwoju turystyki, szczególnie związanej ze zbiornikami wodnymi i ekoturystyki
- Działanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowo-historycznego, w tym tradycji rybactwa.
Cele powyższe zastały realizowane wielowątkowo, a całe wydarzenie zyskało aprobatę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Marszałka Województwa Małopolskiego, którzy objęli nad nimi honorowy patronat. Zadanie zrealizowane zostało w ramach współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej PO RYBY. Partnerami zadania było osiem lokalnych grup rybackich z obszaru południowej Polski.
Mimo wielowiekowej tradycji i historii rybactwa naszego obszaru impreza o tym charakterze miała miejsce po raz pierwszy. A tradycja hodowli karpia na obszarze Brzeszcz i okolic sięga średniowiecza, o czym mogli się dowiedzieć uczestnicy wizyty studyjnej, których w Nazieleńcach przywitał rybak, właściciel dużego gospodarstwa pan Tomasz Król. W historyczny wątek uczestników wprowadzili pracownicy Ośrodka Kultury w Brzeszczach, którzy zaaranżowali ciekawą inscenizację przenosząca uczestników w okres średniowiecznych początków rybactwa. Goście poznali piękno lokalnej fauny i flory stawów na Nazieleńcach w towarzystwie ornitologa Mateusza Ledwonia.
Następnie grupa udała się do kolejnego gospodarstwa rybackiego, tym razem we Frydrychowicach, gdzie uczestnicy zostali przyjęci przez Stanisława Sopickiego. W obu gospodarstwach rybackich na gości czekał poczęstunek z karpia podanego na różne sposoby.
Wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej mogli tez uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych przygotowanych w Bibliotece Jutra w Brzeszczach, której remont i wyposażenie współfinansowane było z PO RYBY 2007-2013. Każdy własnoręcznie wykonał kolorową pamiątkową rybkę.
Następnego dnia w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu miała miejsce Konferencja Rybacka. Pierwszy blok tematyczny poświęcono realizacji Lokalnej Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich przez LGR „Dorzecze Soły i Wieprzówki”. Głos zabrali m. in. Zastępca Dyrektora ds. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i PO Ryby Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Paweł Knapczyk oraz Kierownik biura Stowarzyszenia LGR „Dorzecze Soły i Wieprzówki” Roman Olejarz. Na temat rozwoju gospodarki rybackiej po przystąpieniu do UE wypowiedział się dr hab. Piotr Hliwa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podstawowe założenia Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa przedstawił dr Leszek Leśniak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie. Jakie potencjalne szanse rozwoju tkwią w naszym bogactwie zbiorników wodnych przedstawił wyczerpująco doc. dr Jacek Urbiński z PWSZ w Oświęcimiu.
Jakie walory niosą ze sobą zbiorniki wodne – stawy, zbiorniki pożwirowe, można było się dowiedzieć na konferencji rybackiej ale i w terenie. Duże wrażenie na uczestnikach wywarło jedno z łowisk, zagospodarowane przez Towarzystwo Rybackie SAZAN w Wilczkowicach. To jeden z licznych przykładów zagospodarowania zbiorników pożwirowych na cele rekreacyjne.
Zwieńczeniem cyklu wydarzeń był Piknik Rybacki z licznymi atrakcjami zarówno dla młodszych jaki i starszych mieszkańców gminy Brzeszcze i okolic Zorganizowany on został w Parku Miejskim w Brzeszczach, którego przebudowa była współfinansowana z Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013.
Główna atrakcją imprezy okazał się pokaz kulinarny prowadzony przez popularnego aktora Andrzeja Młynarczyka. Na stole degustacyjnym pojawiły się przede wszystkim ryby hodowane w gospodarstwach rybackich naszego obszaru, czyli karp i pstrąg.
W ramach imprezy zaprezentowały się Lokalne Grupy Rybackie Południowej Polski, można było podziwiać stoisko z ekspozycją rybacką, wystawy lokalnego rzemiosła i rękodzieła, a także wziąć udział w kiermaszu.
Piknik był również okazją do zaprezentowania działalności lokalnych organizacji m. in. Grupy Teatralnej Czwarta Ściana, Fundacji Pomocy Społecznej, Fundacji im. Brata Alberta, Stowarzyszenia „Olimp”, Klubu Oyama-Karate, Towarzystwa Wędkarskiego Sazan oraz malarza Tadeusz Noworyta.
Muzyczną oprawę imprezy zapewniały zespoły De Nuevo, Ziemia Kanaan oraz Iskierki wraz z Iskierkową Familią, a do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił zgromadzonych zespół Takton Band.
Całości dopełniły konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników pikniku.
Cykl imprez był niewątpliwie promocją obszaru, walorów turystycznych, rybactwa i konsumpcji ryb. Był tez okazja do aktywnego wypoczynku licznych rzesz mieszkańców Gminy Brzeszcze i okolic.
Galeria zdjęć - zobacz
« powrót