Konsultacje społeczne projektu Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze
Towarzystwo Promocji Ryb
serdecznie zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu
Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze
Konsultacje odbędą się w dn. 15-17 września 2014r. w Centrum Szkoleniowym Falenty, Aleja Hrabska 4, 05-090 Raszyn-Falenty.
„Kodeks Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze” będzie dokumentem określającym zespół najważniejszych zasad, których przestrzeganie gwarantuje zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych przez obiekty, w których prowadzony jest chów i hodowla ryb. To zapewni produkcji ryb właściwe jej miejsce i rangę wśród innych gałęzi sektora produkcji żywności, rybom zaś umożliwi wzrost w warunkach jak najmniej ingerujących
w ich przystosowania naturalne. Podstawowymi celami kodeksu są:
- Promocja zrównoważonych technik produkcji w stawowej gospodarce rybackiej oraz w chowie i hodowli ryb łososiowatych.
- Wdrażanie standardów, które są zgodne z wymaganiami stawianymi przyjaznej środowiskowo oraz społecznie akceptowanej praktyce rybackiej.
- Promocja zgodności między regulacjami prawnymi i oczekiwaniami konsumenta.
Projekt kodeksu został opracowany przez zespół ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz praktyków z gospodarstw karpiowych i pstrągowych.
Stosowanie zasad postępowania w postaci Kodeksu pozwoli rybakom
w przyszłości na bardziej świadome trzymanie się litery prawa, natomiast administracji, w tym organom kontrolnym, na unikanie ewentualnych omyłek. Dotychczasowy brak Kodeksu sprzyja dowolności interpretacji, co prowadzi do niejednolitego sposobu traktowania gospodarstw rybackich w różnych regionach kraju.
Zakres merytoryczny konsultacji:
- Technologia produkcji.
- Ochrona środowiska.
- Zdrowie i dobrostan ryb.
- Gospodarowanie wodą.
- Bezpieczeństwo żywności.
Organizator zaprasza wszystkie gospodarstwa rybackim funkcjonujące na obszarze oraz instytucje/służby związane z rybactwem (w tym m.in. służby weterynaryjne, melioracyjne, ochrony środowiska, samorządy gminne i powiatowe etc.).
Zgłoszeń prosimy dokonywać za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.pankarprybacy.pl lub za pomocą przesłanej razem z zaproszeniem karty zgłoszeniowej.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 56 652 80 35.
Dla zainteresowanych osób zostanie zorganizowany autokar, do którego będzie można wsiąść w Skoczowie lub Pszczynie. Noclegi zapewnia organizator konsultacji.
UDZIAŁ W KONSULTACJACH JEST BEZPŁATNY!
« powrót