Projekt nowego prawa wodnego oprotestowany przez rybaków
W związku z planowanym wprowadzeniem opłat za pobór wody dla gospodarstw rybackich, opisanych w projekcie Ustawy Prawo Wodne z dnia 5 kwietnia 2016r., Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina, biorąc pod uwagę stanowisko sektora rybackiego z obszaru Bielskiej Krainy, zgłosiło sprzeciw wobec planowanych zasad wprowadzenia oplat za pobór wody.
Przedstawiony projekt Prawa Wodnego zakłada traktowanie hodowców ryb na równi z pozostałymi użytkownikami wód. Podstawową różnicą pomiędzy branżą akwakultury a innymi użytkownikami wód jest fakt, że woda nie jest środkiem produkcyjnym, a stanowi środowisko bytowania ryb oraz pełni wiele pozaprodukcyjnych walorów.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że specyfika branży stawowej oraz wymagania wobec jakości i ilości wody w przypadku procesów hodowli ryb powodują, że pobory wód są znacznie większe niż w przypadku praktycznie wszystkich innych branż - zwłaszcza w porównaniu do przychodów generowanych z hodowli ryb. Dlatego ogólna logika według której zaproponowano naliczanie opłat za pobór wód w formie stałej i zmiennej oraz stawki zwłaszcza dla poborów dla opłaty zmiennej powodują, że w realnych sytuacjach istniejących gospodarstw opłaty częstokroć przekraczają ponad 10 – krotnie roczne przychody. Dodatkowo projekt ustawy wprowadza obowiązek instalacji certyfikowanych urządzeń do stałego monitorowania ilości pobieranej i odprowadzanej wody co jest bardzo kosztowne. W przypadku stawów karpiowych punktów poboru i zrzutu jest wiele, instalowanie na każdym urządzenia jest niemożliwe, a rozliczanie za utratę wody, w przypadku wystąpienia suszy, powodzi, opadów czy innych zjawisk atmosferycznych jest nierealne.
« powrót