Wilamowice Bestwina Czechowice-Dziedzice Jasienica Jaworze

„Żywioły” na stadionie. Oratorium Czechowickie po raz trzeci!

Pierwsze plenerowe, a trzecie z kolei wykonanie Oratorium „Żywioły”, było punktem kulminacyjnym pierwszego dnia, jubileuszowych, 40. Dni Czechowic-Dziedzic.

Dzieło muzyczne zostało stworzone na zamówienie włodarzy miasta, a sam pomysł jego stworzenia wypłynął od Dariusza Nurzyńskiego - dyrygenta i kierownika artystycznego chóru „Moniuszko”. To on od początku do końca czuwał nad realizacją całego przedsięwzięcia, zaprojektował i wyreżyserował oratorium oraz przygotował ponad 60-ciu artystów - chór i orkiestrę, do koncertu, który sam poprowadził jako dyrygent.

Chociaż oratorium stworzone zostało dla Czechowic-Dziedzic, to nawiązuje również do dziejów Śląska Cieszyńskiego, a sięgając jeszcze dalej w głąb naszej historii, dotyka również wątków patriotycznych oraz kulturowych. Całość dzieła przepełniona jest optymizmem, radością i wiarą w lepsze jutro.

Dla uczczenia pamięci ofiar tragicznych wydarzeń pożaru rafinerii w Czechowicach - Dziedzicach partia narratora została przypisana postaci poparzonego strażaka, który w cierpieniu błąka się pomiędzy różnymi wymiarami świata, przywołuje widzowi wątki historii i legend, by w końcu powrócić do świata realnego pod wpływem największego z żywiołów - żywiołu miłości, wobec którego ziemia, powietrze, woda i ogień to tylko fraszka... - jak płyną słowa z dźwięków przedostatniego numeru skomponowanego przez Dariusza Nurzyńskiego, do tekstu Jana Drechslera, autora literackiego całości „Żywiołów”.

Muzykę oraz aranżację do pozostałych 12 części oratorium skomponował Klaudiusz Jania. Grafikę, która jest nieodzownym elementem tego spektaklu, tworzącym nastroje baśniowości, refleksji i afirmacji życia stworzyła Karolina Pulit. Ponad całym zespołem orkiestry symfonicznej i chóru błyszczą soliści: śpiewający klasycznie sopran i tenor oraz młodzi wykonawcy wyłonieni przez Dariusz Nurzyńskiego podczas castingu z grupy młodych talentów.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

Informacja pochodzi ze strony www.czechowice-dziedzice.pl



« powrót

Kontakt

Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina

43-382 Bielsko-Biała
ul. Tadeusza Regera 81

tel.: 33 105 57 35
fax: 33 105 57 35
kom.: 725 449 170

e-mail: biuro@bielskakraina.pl

Aby otrzymywać informację o najważniejszych wydarzeniach wpisz poniżej swoje imię, nazwisko i adres email.